Muzyczny Kazimierz: IRA, Happysad, Katarzyna Pietras

16 sierpnia 2024 na scenie Kamieniołomów w Kazimierzu Dolnym wystąpią: IRA, Happysad oraz Katarzyna Pietras! Koncerty artystów odbędą się w ramach tegorocznej edycji festiwalu Muzyczny Kazimierz, który już w sierpniu zagości w malowniczym Kazimierzu Dolnym, prezentując co weekend plejadę gwiazd polskiej sceny muzycznej. Bilety jednodniowe są już dostępne w sprzedaży!

Muzyczny Kazimierz - 16 sierpnia, Kazimierz Dolny

IRA

IRA to polski zespół rockowy, pochodzący z Radomia. Powstał w 1987 roku, a zadebiutował w roku 1988, na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Pierwsza płyta zespołu – „IRA” – ukazała się w 1989 roku. Wydana w roku 1991 płyta „Mój dom”, a następnie „1993” i koncertowa „Live” odniosły niebywały sukces, zapewniając grupie awans do grona czołówki polskich zespołów rockowych. Pochodzące z tych albumów przeboje, takie jak: „Nadzieja”, „Mój dom”, „Bierz mnie”, „Wiara”, czy „California” do dziś rozgrzewają publiczność podczas koncertów zespołu.

Ponad trzy dekady aktywności scenicznej, 12 albumów studyjnych, występy na największych polskich festiwalach rockowych, trasy koncertowe po USA i Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz niezliczona ilość najbardziej prestiżowych statuetek przemysłu muzycznego - to tylko krótkie podsumowanie muzycznej kariery formacji IRA, która od trzydziestu pięciu lat zajmuje czołowe miejsce na polskich listach przebojów. . Niesamowita atmosfera, niepowtarzalne brzmienie i ogromna energia sceniczna powoduje że Ich koncerty przyciągają rzesze fanów.

W trakcie koncertu nie zabraknie największych przebojów, które wielokrotnie podbijały serca fanów, jak "Mój dom", "Wiara" czy "Nie daj mi odejść" oraz muzycznych niespodzianek. Zespół zapewnia, że będzie energetycznie, sentymentalnie, hitowo i refleksyjnie.

HAPPYSAD

Happysad powstał w 2001 roku w Skarżysku-Kamiennej i od lat jest jednym z najpopularniejszych polskich zespołów. Grupa ma na koncie ponad 1300 koncertów w całym kraju, pięć platynowych płyt, trzy złote płyty oraz rekordy frekwencji w kilkunastu znanych klubach w Polsce.

W lipcu 2004 roku ukazał się debiutancki album formacji zatytułowany „Wszystko jedno”, a rok później krążek „Podróże z i pod prąd”. 1 września 2007 - podczas III edycji organizowanego przez Happysad festiwalu SKARfest - miała miejsce premiera trzeciego

wydawnictwa zespołu pod tytułem „Nieprzygoda”. Album znalazł się na pierwszym miejscu zestawienia OLiS.

Rok 2008 przyniósł fanom kapeli koncertowe wydawnictwo „Na żywo w STUDIO”, które w ciągu sześciu miesięcy zyskało status platynowej płyty. W październiku 2011 roku światło dziennie ujrzał album „Zadyszka” będący podsumowaniem 10 lat działalności grupy.

Kolejne krążki zespołu wchodziły na szczyt rankingu OLiS i szybko pokrywały się złotem, a wydawnictwa „Mów mi dobrze” z 2009 roku oraz „Ciepło/zimno” z 2012 roku zyskały status platynowych płyt.

W 2013 roku ukazał się koncertowy album dokumentujący występ zespołu na Przystanku Woodstock w 2012 i – jako zdobywca Złotego Bączka – w 2013 roku.

W 2014 roku Happysad powrócił z albumem „Jakby nie było jutra”, który z miejsca zadebiutował na pierwszym miejscu OLiS oraz spotkał się z bardzo dobrymi recenzjami i w ciągu miesiąca zyskał status złotej płyty. Kolejny krążek zespołu - „Ciało obce” - został wydany w lutym 2017 roku. Wydawnictwu towarzyszyło 11 wideoklipów zrobionych przez ekipę SKY Piastowskie.

W 2019 roku grupa wypuściła album „Rekordowo Letnie Lato”, przy którego powstaniu muzycy współpracowali z pięcioma producentami. W roku 2020 w ręce fanów trafiło kolejne wydawnictwo koncertowe - będące rejestracją koncertu na Pol’and’Rock Festival 2019.

W 2021 roku zespół obchodził 20-lecie istnienia, które świętował okolicznościową płytą „Odrzutowce i Kowery” oraz książką biograficzną „Zanim pójdę. Długa droga zespołu Happysad” autorstwa Żanety Gotowalskiej. W marcu 2023 roku muzycy ruszyli w wyjątkową, intymną i „siedzianą” trasę „Happysad Inaczej”. 24 listopada 2023 - z okazji Record Store Day Black Friday - premierę miała płyta winylowa zawierająca część prezentowanych podczas niej utworów. Wydawnictwo ukazało się w ekskluzywnym i limitowanym nakładzie.

W 2024 roku zespół zdecydował się samodzielnie nagrać i wydać kolejny album. Producentem krążka został Maciej Wasio, a nagrania zostały dokonanie w starym domu na Podlasiu w Ossolinie oraz w sali prób grupy w Halinowie. Premiera albumu „Pierwsza prosta” przewidziana jest na 6 września 2024 roku.

Skład zespołu:

Kuba Kawalec - wokal, gitara
Łukasz Cegliński – Pan Latawiec – gitara
Artur Telka – bas
Jarek Dubiński – Dubin – perkusja
Maciej Ramisz – instrumenty klawiszowe, gitara, wokal
Michał Bąk – saksofon, instrumenty klawiszowe, wokal

KATARZYNA PIETRAS

Katarzyna Pietras tworzy energetyczny miks rocka i akustycznej rootsowej muzyki rodem z

południa USA. Gra na gitarze Cigar box, która swoją wyjątkową barwą definiuje brzmienie zespołu. Razem z fantastycznymi instrumentalistkami, Martą Sobczak i Justyną Mikrut tworzą na scenie niepowtarzalne trio.

Katarzyna Pietras - Wokal, gitara cigar box, looper

Kompozytorka, autorka tekstów i wokalistka oraz chórzystka zespołu Bajm.

Solowo debiutowała na antenie Trójki i Programu Trzeciego z singlem "Żyta smak". Kolejna piosenka "Późno" miała premierę w Antyradiu i świetnie sobie radziła na liście Turbo Top. Razem z zespołem wygrała Festiwal Generacje w Koszalinie oraz otrzymała wyróżnienie na Festiwalu BLusowo. Została również nominowana w plebiscycie Antyradia do nagrody Wokalistka Rocku. W tym roku będzie miałą premierę jej autorska płyta wyprodukowana przez Marcina Borsa.

Marta Sobczak - instrumenty klawiszowe

Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie fortepianu, a obecnie wykładowczyni tej

uczelni. Współpracowała z wieloma artystami m.in. z Krystyną Prońko, Kubą Badachem, Dorotą Miśkiewicz, Piotrem Cugowskim. Kierowniczka spektakli muzycznych. W roli dyrygentki i pianistki zagrała z Palazzo Variété blisko 600 spektakli w wielu miastach Europy i Ameryki Południowej. Laureatka Oscara Jazzowego od Prezydenta Miasta Łodzi dla najlepszego łódzkiego jazzmana 2020 roku.

Justyna Mikrut – perkusja Absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Członkini zespołów Julii Wieniawy, Magdy Kluzy, Marii Sadowskiej, Julii Pośnik, Kuby Dąbrowskiego oraz Dragonflies Project Bernarda Maseli.

MUZYCZNY KAZIMIERZ 2024

LINE-UP:

· PIĄTEK, 2 sierpnia: BAJM, Video, BAiKA
· SOBOTA, 3 sierpnia: KULT, Darmozjady, ZIEMBUL
· CZWARTEK, 8 sierpnia: Daria Zawiałow, Jacko Brango, VHS
· PIĄTEK, 9 sierpnia: T.LOVE, Kasia Kowalska, BRUDNO
· SOBOTA, 10 sierpnia: NOSOWSKA, KASIA LINS, KĘPIŃSKI >|< KOWALONEK
· PIĄTEK, 16 sierpnia: IRA, Happysad, Katarzyna Pietras
· SOBOTA, 17 sierpnia: Myslovitz, Kobranocka, Żurkowski
· PIĄTEK, 23 sierpnia: Lady Pank, Dziwna Wiosna, The Freuders
· SOBOTA, 24 sierpnia: Dżem, Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa, Old Breakout

Kamieniołomy, Kazimierz Dolny (woj. lubelskie)

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń