"Moje ręce krzyczą"

Teatralny manifest "Moje ręce krzyczą" powstał na podstawie 15 wywiadów i rozmów przeprowadzonych z osobami czującymi przynależność do środowiska i kultury g/Głuchych - były to osoby g/Głuche, słabosłyszące, z aparatami słuchowymi, z implantami ślimakowymi, z rodzin Głuchych, z rodzin słyszących oraz CODA (Child/Children of Deaf Adults). W spektaklu zostaną poruszone następujące kwestie: tematy bliskie życiu i codziennemu funkcjonowaniu osób g/Głuchych we własnym środowisku bez dźwięku i problemach wynikających z przymusu odnalezienia się w świecie z dźwiękiem, bogactwo polskiego języka migowego, różne formy twórczości osób g/Głuchych.
Premiera spektaklu odbyła się 25 maja 2023 w "Starej Baszcie" na ulicy Okopowej 15 w Olsztynie gdzie obecnie mieści się Sznaps Bar- tam kiedyś swoje próby miała Pantomima Olsztyńska pod kierownictwem Profesora Bohdana Głuszczaka. Jest to więc budynek naznaczony historią zarówno olsztyńskich g/Głuchych jak i historią teatralną Olsztyna. Performans wykonywany jest przez osoby Głuche w Polskim Języku Migowym z tłumaczeniem na żywo na foniczny język polski. Wydarzenie wspiera Olsztyńskie Stowarzyszenie Głuchych, Polski Związek Głuchych w Olsztynie oraz Stowarzyszenie Społeczno- Kulturalne "Gest". Projekt w swojej początkowej, premierowej fazie realizowany był w ramach projektu dyplomowego Natalii Świniarskiej na studiach pedagogika teatru, prowadzonych przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie w kooperacji z Instytutem Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
Promotorką projektu dyplomowego była reżyserka, pedagożka teatru, twórczyni Teatru 21, prezeska Zarządu Fundacji Teatr 21, wykładowczyni na Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Uniwersytecie Warszawskim - Justyna Sobczyk. Do spektaklu stworzona jest również interaktywna instalacja artystyczna, której odbiorcami są widzowie przed spektaklem, wprowadzająca w tematykę wydarzenia oraz ukazująca olsztyńską społeczność g/Głuchych. Wykonanie: Małgorzata Mickiewicz, Aleksandra Lipska, Mateusz Kłoskowski/ Emil Wardziak. Reżyseria: Natalia Świniarska.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń