Legendy Yapy. Koncert grupy Seta - Łódź

Zespół SETA powstał w 1976 roku we Wrocławiu. Założony przez studentów Uniwersytetu Wrocławskiego jeszcze w tym samym roku wygrał Środowiskowy Przegląd Piosenki Turystycznej we Wrocławiu, a w kolejnym roku zdobył wyróżnienia na głównych festiwalach piosenki studenckiej i turystycznej. Wśród założycieli zespołu byli Staniała Gola i Andrzej Mróz śpiewający w zespole do dziś. W tym czasie przez skład zespołu przetacza się wielu wrocławskich studentów, m. in. występujący do dziś w Secie Kazimierz Nowiński i Stanisław Rogowski. SETA miała już w swym repertuarze wiele własnych piosenek, chętnie sięgała również do tekstów klasyków poezji polskiej. W roku 1978 w zespole pojawił się Andrzej Wierzbicki. Jego piosenki, jak również piosenki autorstwa Andrzeja Mroza i Staszka Goli wraz z charakterystycznym brzmieniem gitary Staszka Rogowskiego stworzyły swoisty, rozpoznawalny charakter grupy. W roku 1979 zespół wygrał wszystkie przeglądy piosenki studenckiej i turystycznej: m.in. Yapę, Giełdę Piosenki w Szklarskiej Porębie, Bakcynalia, a na Bazunie wyśpiewał Rajdową Piosenkę Roku („Zimowy wiatr”).
W maju roku 1980 zespół wziął udział w Rejsie Zwycięstwa Odrą z Wrocławia do Szczecina i w Szczecinie zagrał ostatni koncert.

Przez wiele lat SETA nie występowała na scenach, ale jej piosenki żyły i żyją na szlakach, w schroniskach, przy rajdowych ogniskach. Pod koniec lat 80-tych piosenki SETY zaczął wykonywać na scenach studenckich zespół AKT-Wrocław (zwłaszcza w Szklarskiej Porębie na Giełdzie, której AKT AR jest organizatorem od roku 1989).
W roku 1989 powstała płyta „Idę w góry cieszyć się życiem”, na której znalazły się archiwalne oraz studyjne nagrania przebojów turystycznych. W jej nagraniu wzięli udział dawni członkowie grup: AKT-Wrocław, Seta, Fart i Małolepsi.
Od początku lat dziewięćdziesiątych piosenki SETY i Andrzeja Wierzbickiego wykonuje zespół , którego skład, bardzo zresztą zmienny, wywodzi się ze wspomnianych zespołów, a którego trzon stanowią założyciele SETY. W sierpniu 2002 roku na Giełdzie Piosenki w Szklarskiej Porębie ma miejsce niezapomniany koncert „Seto-lecie SETY”, którego gośćmi są m.in. Wolna Grupa Bukowina, Stare Dobre Małżeństwo, Bez Idola, Mikroklimat, Jerzy Filar i Nasza Basia Kochana. Koncert trwa do rana, a najczęściej powtarzają się życzenia „Sety lat!”.

W roku 2007 zespół nagał płytę , która stanowi bogaty wybór piosenek SETY i Andrzeja Wierzbickiego (m.in. „Beskid”, „Ballada o Św.Mikołaju”, „Przerwa w podróży”, „Modlitwa wędrownego grajka”, „Zachód”, „Wody tatrzańskie”). Są tu również piosenki, które przychodziły do zespołu wraz z nowymi członkami zespołu lub z którymi SETA bardzo zaprzyjaźnił się przez lata. Do tych z pewnością należą „Zgubione marzenia” Wojtka Jarocińskiego i „Niezapominajka” Krzysztofa Szczuckiego – pierwszego organizatora Giełdy w Szklarskiej Porębie, „Hulajnoga” autorstwa Ryszarda Żarowskiego, „Pozdrowienie” Krzysztofa Mizgalskiego, „Pamiątka ze spływu” czy „Jesienna dziewczyna”.
Obecny skład zespołu stanowią: Stanisław Gola, Beata Jelonek, Wojciech Krasecki, Krzysztof Mizgalski, Andrzej Mróz, Kazimierz Nowiński i Stanisław Rogowski.
W 2016 roku zespół świętował swoje 40-lecie.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Czerwiec 2024

30 .06

 niedziela

 18:00

Łódź

Pub Keja

dostępne bilety: 30

kup bilet