Kormorany: „Burza” - koncert - Wrocław

Kormorany, opisując swoją genezę mówią, że początkowo było to zjawisko muzyczno-performersko-socjologiczne sięgające u swego zarania 1984 roku. Przez pierwsze lata działali bez określonego składu osobowego i instrumentalnego. W tym czasie, oprócz grania koncertów dla elitarnej grupy znajomych, angażowali się w performansy Pomarańczowej Alternatywy i grupy artystycznej Luxus. Od około 1988 roku ewoluowali w awangardowy zespół muzyczny, czerpiący szeroko z jazzu, rocka, współczesnej i klasycznej muzyki symfonicznej, muzyki eksperymentalnej, bluesa, minimalizmu itd., co stanowi o unikalności ich twórczości.
Początkowo jako zespół unikający sal koncertowych w konwencjonalnym rozumieniu, Kormorany kojarzone były z miejscami dla uprawiania muzyki nieoczywistymi (lecz, co bardzo ważne – o unikalnej akustyce), takimi jak schrony, puste hale fabryczne, bunkry, wieże ciśnień, czy niedokończone budowle, których w komunistycznej rzeczywistości było wiele. Podobnie jak nieoczywiste były miejsca koncertów tak niekonwencjonalna była też sama muzyka, w całości improwizowana.
Od lat 90. artyści związali się z różnymi teatrami (Klinika Lalek, TEOKA), grając na żywo podczas spektakli. W 1993 roku Kormorany zadebiutowały na scenie teatru dramatycznego tworząc autorską wersją muzyki do spektaklu „Historyja o chwalebnym zmartwychwstaniu pańskim” Mikołaja z Wilkowiecka w reżyserii Piotra Cieplaka (Teatr Współczesny, Wrocław). Od tamtej pory zespół towarzyszył różnym reżyserom, komponując melodie do licznych spektakli (około 50) w teatrach całej Polski (m.in. Wrocław, Legnica, Warszawa, Gdańsk), a także do Teatru Telewizji („Historyja o chwalebnym zmartwychwstaniu”, „Człowiek, który był Czwartkiem”) oraz na potrzeby filmu „Warszawa”, jednocześnie nie zaniedbując działalności koncertowej.

Dyskografia:
„Teraz” – zapis koncertu w teatrze Kalambur, unikalny bootleg
„Miasto” – zapis koncertu we wrocławskim klubie Rura
„Majaki”
„La musica teatrale” (vol.1 - pięciopłytowy i vol.2 - dwupłytowy) – kompilacje utworów nagranych dla teatrów
„Lapis Lazuli”
W 1994 roku powstał film dokumentalny o Kormoranach „Przepompownia” (reż. Mirosław Spychalski).
Obecny skład zespołu to: Jacek "Tuńczyk" Fedorowicz, Piotr "Blusmen" Jankowski, Krzysztof "Konik" Konieczny, Marcin Witkowski.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Październik 2024

12 .10

 sobota

 19:00

Wrocław

Firlej

dostępne bilety: 20

kup bilet