Czerwone Gitary - Wrocław

Zespół Czerwone Gitary to zdecydowanie jedna z najważniejszych formacji rockowych w naszym kraju. Reprezentanci złotej polskiej ery bigbitowej przez lata zdobyli ogromną popularność oraz sympatię fanów, zarówno w Polsce jak i za granicami kraju. W zeszłym roku świętowali 55-lecie istnienia zespołu, co prawda nie w pierwotnym składzie, ale z Jerzym Skrzypczykiem na czele, który gra w zespole od początku jego istnienia.

Jak powstały „Czerwone Gitary”?

Zespół powstał 3 stycznia 1965 roku w kawiarni „Crystal” we Wrzeszczu Gdańskim i został założony przez byłych członków gdańskiego zespołu „Pięciolinie”. Nazwali się „Czerwone gitary”, ponieważ na takich właśnie grali. W pierwotny skład wchodziło pięciu muzyków: Bernard Dornowski (śpiew, gitara, gitara basowa), Jerzy Kossela (gitara, śpiew), Krzysztof Klenczon (śpiew, gitara), Jerzy Skrzypczak (perkusja) i Henryk Zomerski (gitara basowa, śpiew, organy elektryczne), gościnnie występował z nimi również Seweryn Krajewski. Rok założenia zespołu przyniósł nie tylko pierwsze koncerty w sopockim „Non stopie”, ale również nagranie pierwszej płyty, na której znajdowały się cztery utwory: „Bo Ty się boisz myszy”, „Taka jak Ty”, „Licz do stu” i „Pluszowe niedźwiadki”. Wiosną tego roku, chłopcy zaczęli nagrywać dla Polskiego Radia a na jesień wyruszyli w pierwszą trasę koncertową o nazwie „Gramy najgłośniej w Polsce!”.
Na pierwszych plakatach oraz zdjęciach zespołu z tego okresu nie znajdziemy nazwisk ani zdjęć Seweryna Krajewskiego oraz Jurka Skrzypczyka, ponieważ występowali pod pseudonimami, w obawie przed wyrzuceniem ze szkoły muzycznej, co groziło im za występowanie w grupie „bigbitowej”. Krajewski nosił pseudonim Robert Marczak, a Skrzypczyk - Jerzy Geret.

Pierwsza płyta i rozwój kariery.

Zespół wydaje swoją pierwszą płytę pt. „To właśnie my”, zaledwie po dwóch dniach nagrań. Album sprzedał się w dużym jak na owe czasy nakładzie – 160 tys. egzemplarzy. Niedługo potem Czerwone Gitary opuszcza pierwszy lider zespołu Jerzy Kossela, a jego miejsce zajmuje Krzysztof Klenczon.
W drugiej połowie lat 60’ zespół przeżywa szczyt swojej kariery. W przeciągu roku wydaje dwa albumy „Czerwone gitary 2” (1967) i „Czerwone Gitary 3” (1968), które wznoszą zespół na wyżyny popularności, oraz sprzedają się w rekordowych nakładach ponad 200 tysięcy każda.
1969 przynosi kolejne duże osiągnięcie w karierze młodego zespołu – „Marmurową płytę” na targach MIDEM w Cannes, jako wyróżnienie dla najlepszego zespołu w kraju. To nie koniec tegorocznych nagród, tego samego roku Czerwone Gitary otrzymują główną nagrodę na Festiwalu w Opolu za piosenkę pt. „Biały krzyż”. W 1970 roku grupę opuszczę Krzysztof Klenczon a muzycy grają tymczasowo w kwartecie z nowym gitarzystą-wokalistą Dominikiem Konradem, z którym nagrywają album pt. „Na fujarce” uznawany za najlepszy w całym dorobku zespołu. Rok później Konrad odchodzi z Czerwonych Gitar, a członkowie grupy w trójkę nagrywają tego roku dwa albumy: wydany w NRD „Spokój serca” oraz niemieckojęzyczny „Consuela”. Przez kolejne dwa lata „Czerwone gitary” nagrywają cztery kolejne albumy we współpracy z Janem Pospieszalskim, Ryszardem Kaczmarkiem, Jerzym Bartzem oraz Alibabkami. W trakcie lat 80’ zespół znikł niemal zupełnie z polskiej estrady, na rzecz grania koncertów za granicą, na swoim koncie ma liczne występy w USA, ZSRR oraz NRD. 1991 rok przyniósł powrót zespołu na polską scenę oraz serie zmian i niespodzianek. Do składu ponownie dołączył Jerzy Kossela, grupa zagrała ponad 500 koncertów w przeciągu kilku lat, a z zespołu odszedł lider Seweryn Krajewski w atmosferze konfliktu. Muzycy wydali jeszcze dwa albumy: „… jeszcze gra muzyka” oraz „O.K. z okazji 40 rocznicy działalności zespołu.

Przez lata w składzie, „Czerwonych Gitar” zaszło wiele zmian, ale aktualnie na koncertach spotkamy: Jerzego Skrzypczyka (perkusja, śpiew), Jerzego Kosselę (gitara, śpiew), Henryka Zomerskiego (śpiew, gitara basowa, instrumenty klawiszowe), Marka Kisielińskiego (gitara, śpiwew oraz Mieczysława Wędłowskieo (śpiew, gitara)

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Luty 2025

07 .02

 piątek

 19:00

Wrocław

Sala Koncertowa Radia Wrocław

dostępne bilety: 89

kup bilet