Tarnów

 Hala widowiskowo - sportowa Pałacu Młodzieży
 ul. Gumniska 28

 07.12.2019

 19:00
 

Zespół, który od pierwszej chwili swojego istnienia w 1981 roku, przyciąga do swojej muzyki bardzo szerokie spektrum fanów. Jak wskazuje nazwa, zawsze byli trochę grzeczni (jak Lady) i trochę pod prąd (jak Pank). Choć może się to wydawać niemożliwe, na przestrzeni ponad 40 lat działalności prawie nie zmienił się styl muzyczny ich twórczości. Najbardziej charakterystyczne elementy ich muzyki: elektryczna gitara Borysewicza, głos Panasewicza i niebanalne teksty Andrzeja Mogielnickiego stały się znakiem rozpoznawczym dla milionów fanów w wielu krajach. Piosenki: „Mała Lady Punk”, „Kryzysowa narzeczona”, „Mniej niż zero”, „Zamki na piasku”, „Wciąż bardziej obcy”, „Zawsze tam, gdzie ty”, „Marchewkowe pole” śpiewają na koncertach i domowych imprezach zgodnym chórem 60-latkowie i ich dzieci, a nawet wnuki. Wydali w swojej ciągle trwającej karierze ponad 20 płyt a ciągle rosnącej grupie fanów pokazali się na tysiącach koncertów.

Jak się to wszystko zaczęło

Pierwszy utwór pojawił się na playlistach głównych polskich rozgłośni radiowych, zanim jeszcze zespół został powołany do życia i to właśnie z jego tytuły została wzięta nazwa, która dobrze się przyjęła. W trudnych czasach stanu wojennego i silnej cenzury, jakiej podlegały wszystkie teksty, słuchacze poszukiwali zespołu, który mógłby jednocześnie być wyrazem ich buntu i dawać to, czego od muzyki oczekują wszyscy – łagodzenia napięć i wyciszania frustracji. Najbardziej znany skład zespołu wykrystalizował się, gdy w 1982 roku do Borysewicza i Panasewicza dołączył Edmund Stasiak, a nieco później Paweł Mścisławski i Jarosław Szlagowski, którzy odeszli z niezwykle popularnego wówczas Oddziału Zamkniętego. W tym składzie tworzyli repertuar, który sprawił, że przez wielu swoich sympatyków byli nazywani polskim The Police.

Życie w trasie i największa popularność

1983 rok był dla Lady Pank rokiem niezwykle wytężonej pracy, która przełożyła się na największe w ich karierze sukcesy. Szalona liczba koncertów (których nikt nie potrafi do dzisiaj dokładnie zliczyć) i hotelowe życie sprawiły, że o Lady Pank mówiło się wszędzie, choć nie zawsze jednakowo dobrze. Wydali swoją debiutancką płytę zatytułowaną po prostu „Lady Pank”, która rozeszła się na pniu, a jej sprzedaż ograniczona była tylko niewydolnością polskich firm fonograficznych i brakiem winylu do produkcji płyt (być może dlatego sprzedano również ponad 200 000 kaset). Sześć utworów z tej płyty dotarło do pierwszego miejsca Listy Przebojów Programu Trzeciego, która była wówczas najpopularniejszą audycją muzyczną w Polsce. Atmosfera tych lat, koncertów i wydarzeń została przedstawiona w filmie, w którym wystąpił Lady Pank „To tylko rock”. Zdobywali nagrody na każdym festiwalu, w którym wzięli udział. Wygrywali podsumowania i plebiscyty we wszystkich magazynach muzycznych, rozgłośniach radiowych i stacjach telewizyjnych, a muzycy zespołu zgodnie uznawani byli za najlepszych instrumentalistów w swoich kategoriach.

Na fali ogromnej popularności w Polsce nagrali pierwszą płytę w wersji anglojęzycznej (Drop everything) i skierowali ją na rynek amerykański. Choć nie odnieśli tam oszałamiającego sukcesu, zostali dobrze przyjęci (ukazały się pozytywne recenzje w takich tytułach jak „Newsweek” i „The Washington Post”) i w późniejszych latach jeszcze wielokrotnie koncertowali przed amerykańską publicznością. Nagrali ścieżkę dźwiękową do serialu „O dwóch takich, co ukradli księżyc”, a jeden z utworów – „Marchewkowe pole” zdobył ogromną popularność nie tylko wśród najmłodszych słuchaczy.

40 lat minęło…

W ciągu tak długiego okresu swojej działalności zespół zaliczył wiele wzlotów i drobnych potknięć. Jego członkowie regularnie uczestniczyli w ważnych wydarzeniach branży muzycznej, angażując się w wiele interesujących przedsięwzięć. Regularnie wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, wydają nowe płyty, które promują licznymi trasami koncertowymi. Jedynymi stałymi członkami zespołu są Jan Borysewicz i Janusz Panasewicz, jednak to oni są twórcami większości repertuaru i decydentami w kwestiach muzycznych dróg, po których porusza się wielka kariera jednego z największych zespołów w historii polskiego rocka.
W naszym serwisie regularnie pojawiają się bilety na ich koncerty – nie przepuść takiej okazji i rezerwuj teraz!

CZYTAJ WIĘCEJ