Leszno

 Miejski Ośrodek Kultury
 ul. B.Chrobrego 3a

 14.10.2020

 19:00
 

Andrzej Piaseczny to jeden z najsłynniejszych polskich piosenkarzy lat przełomu XX i XXI wieku. Dzięki charakterystycznemu głosowi oraz doskonałej prezencji stał się ulubieńcem publiczności. Przez cały okres trwania kariery był laureatem wielu prestiżowych nagród muzycznych m.in. kilku Fryderyków, Superjedynek oraz Telekamery. Autor takich hitów jak „Prawie do nieba”, „Budzikom śmierć”, „Śniadanie do łóżka” szykuje dla was kilka kameralnych koncertów, gdzie będziecie mieli okazję usłyszeć największe przeboje „Piaska”, zarówno te starsze, jak i nowsze materiały.

Andrzej Piaseczny – początki kariery

Andrzej Piaseczny urodził się 7 stycznia 1971 roku w Pionkach w województwie mazowieckim. Podczas nauki w szkole podstawowej wchodził w skład szkolnego zespołu „Cavatina”, prowadzonego przez p. Janusza Górskiego. Z zespołem młody Andrzej brał udział w konkursach piosenki harcerskiej. Po ukończeniu liceum zaczął studiować „Wychowanie muzyczne” na Wydziale Pedagogicznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.

W 1992 roku wziął udział w Ogólnopolskim Młodzieżowym Przeglądzie Piosenki we Wrocławiu, gdzie zajął pierwsze miejsce i tym samym zakwalifikował się do występu na „Debiutach” podczas 23. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Niedługo potem został wokalistą i liderem zespołu „Mafia”, z którym nagrał pierwszy wspólny album o tym samym tytule, w 1993 roku. W 1995 roku razem z „Mafią” wydali kolejny album pt. „Gabinety”. W międzyczasie Andrzej Piaseczny nawiązał współpracę z Robertem Chojnackim, saksofonistą, który pomógł mu w stworzeniu debiutanckiej płyty o nazwie „Sax & Sex”. Płyta z hitami takimi jak „Niecierpliwi”, „Budzikom śmierć”, „Prawie do nieba” zdobyła wielki sukces i pokryła się podwójną platyną. Mimo ogromnego powodzenia albumu „Piasek” nie zdecydował się na nagranie kolejnego materiału z Chojnackim i rozstali się w atmosferze konfliktu. Następnie w 1996 nagrał kolejny wspólny album z „Mafią” pt. „FM” oraz piosenkę „Wolność w nas” do ścieżki dźwiękowej filmu „Sara”. Niedługo potem rozstał się z zespołem i rozpoczął karierę solową.

Początki i rozkwit kariery solowej Piaska

14 stycznia 1998 wydał debiutancki album solowy pt. „Piasek”, na albumie znalazły się hity tj. „Mocniej”, „Jeszcze bliżej”, z którym Andrzej Piaseczny reprezentował Polskę podczas Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn rok później. W tym samym roku zostały wydane trzy single „Piaska” – „Wciąż bardziej obcy”, w którym usłyszeć można gościnny występ Jana Borysewicza, oraz dwie piosenki na potrzeby filmu animowanego „Magiczny miecz – Legenda Camelotu” pt. „Jesteś blisko mnie” i „Znam drogę swą”.

16 lutego 2000 Andrzej Piaseczny wydał swój drugi solowy album o nazwie „Popers”, na którym znalazło się wielu gości m.in. Ewa Bem, muzyk jazzowy Wojciech Karolak, basista Vail Johnson. W ramach promocji albumu zorganizowano koncert „Piasek i przyjaciele”, który odbył się w teatrze Polskim w Warszawie, a do gości, którzy wzięli w nim udział, dołączyli m.in. Anna Przybylska, Jan Borysewicz oraz Reni Jusis, a koncert wyemitował pierwszy program telewizji polskiej.

W 2003 roku ukazał się kolejny album artysty zatytułowany „Andrzej Piaseczny”, który zapowiadał singiel „Wszystko trzeba przeżyć”. Na płycie znalazły się zarówno znane przeboje, jak i nowe osobiste utwory oraz dojrzałe teksty pełne refleksji, tj. „Teraz płacz”, „Jedna na milion” oraz „Szczęście jest blisko”. W 2005 roku otrzymał główną nagrodę Bursztynowego słowika za utwór „Z głębi duszy” na Festiwalu w Sopocie. 7 kwietnia 2008 „Piasek” wydał kolejną płytę o nazwie „15 dni”, która była uhonorowaniem 15 lat jego działalności artystycznej. Niespełna rok później razem z Sewerynem Krajewskim skomponowali kolejny materiał pt. „Spis rzeczy ulubionych”, z którego pochodzi hit „Chodź, przytul, przebacz”. W 2010 roku Andrzej Piaseczny otrzymał nagrodę „Złotego Dzioba” za ww. album oraz Telekamerę w kategorii Muzyka. Tego samego roku został też „Artystą roku” według Radia ESKA.

W poszukiwaniu muzycznych inspiracji

Poszukując muzycznych inspiracji Piasek zawędrował najpierw do Anglii, a potem aż do USA, a konkretniej do Waterfront w Hudson, gdzie swoim doświadczeniem i wiedzą wsparł go Henry Hirsch, producent i kompozytor znany przede wszystkim ze współpracy z Lennym Kravitzem, ale również Mickiem Jaggerem czy Madonną. Tak o współpracy z nim opowiada sam Piasek:
Henry okazał się człowiekiem wyjątkowym, bardzo normalnym facetem. Zawiozłem mu w ramach upominku pakiet płyt wydanych z okazji Roku Chopinowskiego i wiesz, że codziennie, kiedy przychodziliśmy do studia, zastawaliśmy Henry'ego słuchającego Chopina? Do tego gitara na której nagrywał Kravitz, złote płyty Lenny'ego, historie o Tinie Turner czy Micku Jaggerze… To było jak film".

Piasek aktualnie

Andrzej Piaseczny nadal koncertuje, lecz już zdecydowanie rzadziej niż wcześniej. Natomiast możemy go spotkać w różnych produkcjach telewizyjnych, np. od 2011 roku związany jest z programem „The voice of Poland”, w którym z przerwami bierze udział do dziś jako jeden z jurorów. Jesienią 2021 dołączył również do jury show „Tańca z gwiazdami”, gdzie można go zobaczyć w towarzystwie Andrzeja Grabowskiego oraz Ilony Pawlović. Nadchodzące koncerty są o tyle istotne dla jego fanów, ponieważ jest to niepowtarzalna okazja do zobaczenia występu „Piaska” i posłuchania na żywo jego utworów. Serdecznie zapraszamy

Dyskografia Andrzeja Piasecznego

  • Piasek
  • Popers
  • Andrzej Piaseczny
  • Jednym tchem
  • 15 dni
  • Spis rzeczy ulubionych
  • W blasku światła
  • To co dobre
  • Zimowe piosenki
  • Kalejdoskop
  • O mnie, o tobie, o nas
  • 50/50

CZYTAJ WIĘCEJ