Izabelin

 SALA KONCERTOWA
 Matejki 21

 24.09.2021

 19:00
 

SWING CLUB NA MAZOWSZU_2021

W 2021 roku Mazowiecki Instytut Kultury prezentuje szóstą już edycję cyklu Swing Club na Mazowszu. Podobnie jak poprzednie, nawiązuje ona bezpośrednio do realizowanego w Warszawie już dziewiąty rok cyklu spotkań muzycznych - Swing Club, w ramach którego odbyło się już blisko 100 koncertów i wystąpiło ponad 500 wykonawców.

Program cyklu Swing Club na Mazowszu jest zróżnicowany stylistycznie - od jazzu tradycyjnego, poprzez swing do bardziej współczesnych form jazzowych.

Centrum Kultury Izabelin od 2017 roku należy do grona stałych partnerów Mazowieckiego Instytutu Kultury w realizacji Swing Clubu na Mazowszu. W 2021 roku w ramach cyklu w Izabelinie planowane są 3 koncerty.

Trzeci już w tym roku koncert odbędzie się w piątek, 24 września. Wystąpi Artur Dutkiewicz Trio. Koncert tematycznie związany będzie z wydaną w czerwcu przez lidera zespołu płytą Comets Sing.
Artur Dutkiewicz to od wielu lat ceniony pianista jazzowy i kompozytor. Nazywany „ambasadorem polskiego jazzu” (Jazz Forum 12/2012); jest jednym z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych; wystąpił w blisko 70 krajach; od USA przez Europę, Bliski Wschód, po Chiny i Australię, na międzynarodowych festiwalach muzycznych i w prestiżowych salach koncertowych.
Nowe kompozycje lidera są silnie osadzone w korzeniach improwizacji jazzowej a spoiwem łączącym muzykę jest głębia przekazu. Odnajdujemy tu elementy muzyki współczesnej, polskiej kultury ludowej i muzyki świata. Improwizacja jest pełnym zanurzeniem w chwili bieżącej i łączy materię współczesnych środków wyrazu z bogactwem wewnętrznej przestrzeni emocjonalnej. Każdy utwór jest innym odcieniem wielowymiarowości życia, gdzie przeciwstawne nastroje wzajemnie się dopełniają.
W nagraniu płyty oprócz lidera udział wzięli: Michał Barański – wybitny kontrabasista, uznawany przez krytyków muzycznych za najlepszego polskiego kontrabasistę jazzowego (doroczna ankieta magazynu Jazz Forum) oraz Adam Zagórski – znakomity perkusista młodego pokolenia, absolwent prestiżowej akademii Syddansk Musikkonservatiorum w Odense (Dania).
W programie koncertu znajdą się również jazzowe improwizacje utworów Czesława Niemena.

24 września 2021, piątek, godz. 19.00
Miejsce koncertu: Centrum Kultury Izabelin - Izabelin, ul. Jana Matejki 21
Wstęp biletowany: 30 zł
Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury
Współorganizator: Centrum Kultury Izabelin
Współfinansujący: STOART
Patronat medialny: TVP Kultura

Comets Sing
„Jesteśmy jak komety; zjawiamy się i znikamy a niebo przypomina o ogromie wszechświata”. (Artur Dutkiewicz)
Zwiastun płyty: https://youtu.be/Iuz7oxaVM0k
Artur Dutkiewicz Trio "Addis": https://youtu.be/foJaE0es360

Wykonawcy:
ARTUR DUTKIEWICZ TRIO
Artur Dutkiewicz - fortepian
Michał Barański - kontrabas
Adam Zagórski – perkusja

ARTUR DUTKIEWICZ - pianista jazzowy i kompozytor, nazywany „Ambasadorem jazzu” (Jazz Forum 12/2012). To jeden z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych. Wystąpił w blisko 70 krajach na całym świecie od USA przez Europę, Afrykę po Chiny, Australię i Nową Zelandię.
Urodził się w 1958 r. w Pińczowie (woj. świętokrzyskie). Ukończył z wyróżnieniem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.
Laureat wielu konkursów muzycznych w Polsce i za granicą. Finalista prestiżowego Thelonious Monk International Competition w Waszyngtonie.
Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na MIDEM w Cannes w 1988r. z transmisją w Radio France.
W latach 90-tych często przebywał we Francji występując tam z uznanymi muzykami francuskimi: Pierrem Michelot i Alainem Brunet a także z legendarnym polskim saksofonistą Tomaszem Szukalskim. Koncertował ze znakomitymi muzykami, m.in przez 25 lat z Tomaszem Szukalskim (w kwartecie i w duecie), ze Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Tadeuszem Nalepą, Urszulą Dudziak, Grażyną Auguścik, Deborah Brown, Lorą Szafran, Michelle Hendrics, Carlosem Johnsonem.
Występował na dziesiątkach festiwali muzycznych na całym świecie m.in.: Jazz Jamboree – Warsaw, Munster Jazz Festival, Northsea Jazz Festival – Haga, Copenhagen Jazz Festival, Festival Opera De Paris, Sziget Festival – Budapest, Int. Jazz Pianists Festival – Kalisz, Jazz Plaza – Havana, Polish Film Festival – Los Angeles, Glasgow Jazz Festival, Duesseldorf Jazz Rally, World Culture Festival – Berlin, Notturni in Palestro Festival – Mediolan, BJ Ninegates Jazz Festival – Pekin, Utsav Int. Jazz Festival - New Delhi, Melbourne Int. Jazz Festival, Izmir European Jazz Festival - Turcja, Mapocho Recolleta Jazz Festival – Santiago de Chile, Katara European Jazz Festival - Katar
Artur Dutkiewicz od wielu lat prowadzi własny zespół ARTUR DUTKIEWICZ TRIO. Jako jeden z nielicznych polskich pianistów jazzowych występuje również SOLO. Jego ostatnie albumy z własnymi kompozycjami: „Mazurki”, „Prana” oraz „Traveller” zostały entuzjastycznie przyjęte przez słuchaczy i krytyków. W 2011 roku Artur Dutkiewicz wystąpił na Stadionie Olimpijskim w Berlinie na World Culture Festival, gdzie zaaranżował i zagrał, w gronie pianistów z całego świata, utwór na 30 fortepianów. Koncert, którego wysłuchało ok. 35 tys. osób, był wyrażeniem szacunku dla różnorodności kultur i przesłaniem pokoju dla świata. Występował również na scenie nowatorskiego Teatru Instrumentalnego Ryszarda Gwalberta Miśka występując tam jako aktor i muzyk (tzw. muzitor), współtworząc muzykę do spektakli “Proces” Kafki i “Taniec Lokatora”. Przez niemal 30 lat prowadził klasę fortepianu na Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Puławach i w Chodzieży.
Często zasiadał w jury międzynarodowych konkursów jazzowych m.in. w Warszawie, Kaliszu, Katowicach, Wilnie.
Prowadził master classes w Chinach, Turcji, Meksyku, Peru, Tunezji, na Filipinach.
Został odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

MICHAŁ BARAŃSKI - wybitny polski kontrabasista. Już w wieku 13 lat wszedł w skład kwartetu amerykańskiego klarnecisty Brada Terry'ego, wielokrotnie koncertując w USA. W trakcie studiów rozpoczął współpracę z wieloma wybitnymi artystami polskiej i światowej sceny takimi jak: Bennie Maupin, Nigel Kennedy, Dan Tepfer, Atma Anur, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Marcin Wasilewski, Michał Urbaniak, Aga Zaryan, Janusz Muniak, Urszula Dudziak, Kuba Badach, Ewa Bem, Mieczysław Szcześniak, Carmen Moreno. Momentem zwrotnym w karierze Michała Barańskiego było zaproszenie go w 2008 roku do zespołu Benny Maupina - legendarnego multiintrumentalisty, który współpracował m.in. z Milesem Davisem i Herbie Hancockiem. Jest laureatem dwóch nagród Akademii Fonograficznej „Fryderyk” za udział w albumie „Umiera Piękno” Agi Zaryan oraz za album „Assymetry” Zbigniewa Namysłowskiego. Od 2008 roku wybierany w ankiecie czytelników Jazz Forum na najlepszego kontrabasistę w Polsce. Jest również wykładowcą klasy kontrabasu na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.

ADAM ZAGÓRSKI - to jeden z najzdolniejszych perkusistów jazzowych młodego pokolenia w Polsce, także pianista i kompozytor. W czasie studiów uczył się u wybitnych pedagogów takich jak: Krzysztof Przybyłowicz, Zbigniew Wrombel, Anders Mogensen, Steve Altenberg, Adam Nussbaum, Andrzej Olejniczak, Erik Orum, Bill Stewart, Lars Jansson, Gary Thomas, Lionel Loueke, Joost Van Schaik, Skulli Svensson, John Hollenbeck, Mark Ducret, Robin Eubanks. Jest laureatem wielu nagród w konkursach jazzowych i festiwalach, m.in. Bielska Zadymka Jazzowa 2015, Jazz Fruit Prague 2015, Era Jazzu 2015, Jazz Wolności Sopot 2016, Krokus Jazz Festiwal 2016, Jazz nad Odrą 2018, Europäischer Burghauser Jazz Fest 2019.

CZYTAJ WIĘCEJ