Wydarzenia

Zamówienie

Repertuar

Najpiękniejsze piosenki - Grzegorz Bukała i Wały Jagiellońskie

Najpiękniejsze piosenki - Grzegorz Bukała i Wały Jagiellońskie Plus
zaprasza Basia Stępniak-Wilk
Grzegorz Bukała – śpiew, gitara z zespołem Wały Jagiellońskie Plus

Zaprasza – Barbara Stępniak-Wilk

Wały Jagiellońskie (pełna nazwa Okolicznościowo-Rozrywkowy Syndykat „Wały Jagiellońskie”) – kabaret i zespół muzyczny, założony w Gdańsku w 1977 r., działający do 1998 r., potem kilkakrotnie reaktywowany w różnych składach; pierwsze laury zespołu to główna nagroda na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (za śpiewaną przez Grzegorza Bukałę piosenkę „Wariacje na temat skrzypka Hercowicza”, muz. i sł. G. Bukała) i wyróżnienie dla Rudolfa Schubertha tamże w 1978 r., a także nagroda dziennikarzy na festiwalu w Opolu. Świetne literacko, ironiczne, niekiedy refleksyjne teksty, opisujące rzeczywistość PRL-u oraz niebanalne satyryczne piosenki i ich kolorowe prezentacje rozświetlały szarość tamtych czasów. Zespół zawsze wieloosobowy, „wieloinstrumentalny”, zarażający energią, dostarczający słuchaczom rozrywki na najwyższym poziomie, ale nie stroniący od poważnych tematów. Pierwsza płyta, wydana w roku 1981 nosiła znamienny tytuł „Etykieta zastępcza”.

W Krakówku zawsze było nam jak w domu, zwłaszcza gdy w stanie wojennym otrzymaliśmy zakaz występów w rodzinnym Gdańsku i okolicach, a ukochana Terenia Poprawowa przygarnęła nas pod swe opiekuńcze skrzydła i staliśmy się "Galicyjskimi Dżezistami".
Zawsze jednak rolę lidera i artystycznego "spirytus movens" zespołu pełniłem ja

Grzegorz Bukała. To był dobry czas.
W trakcie 13 lat trwania wykonaliśmy ponad 2 500 koncertów w kraju i poza, nagraliśmy trzy tak zwane "longpleje", które sprzedały się w ponad milionowym nakładzie, zdobyliśmy parę cenionych nagród, w tym te najważniejsze w Krakowie i Opolu. Po moim odejściu (zmęczenie materiału) zespół zakończył swój żywot.
Ale wróciłem. Najpierw z pierwszą, nominowaną do Fryderyków '2009, autorską płytą "Pocztówki z Macondo",
potem koncertując tu i ówdzie
z zaprzyjaźnionymi muzykami,
aż dojrzałem do reaktywowania szyldu sprzed lat.
Koncert, który jako "Grzegorz Bukała & Wały Jagiellońskie +" zagramy w NCK, będzie autorskim recitalem, zatytułowanym "Było sobie życie, czyli rozważania nad niedopitą szklanką". Zagramy w nim nawiększe hiciory Wałów sprzed lat (autorstwa Rudiego też), kilka przepięknych piosenek z "Pocztówek" i te najnowsze, też całkiem, całkiem, szykowane na kolejną płytę.
Chcecie skonfrontować "dawnych wspomnień czar" z realem A.D. 2020?
Wpadnijcie, serdecznie zapraszamy!

Grzegorz Bukała

Rozwiń
Data Godzina Miejsce
05 listopada 18:00 Kraków, NCK, Nowohuckie Centrum Kultury - Scena NCK
KUP BILET