Wydarzenia

Zamówienie

Repertuar

Jubileuszowe 65. Krakowskie Zaduszki Jazzowe – Koncert Główny

KONCERT GŁÓWNY

Część pierwsza – Krzysztof Kobyliński / Maciek Pysz
(K. Kobyliński – piano, M. Pysz – guitar)

Krzysztof Kobyliński jest polskim muzykiem, kompozytorem, a świat jazzu zna go przede wszystkim jako pianistę, który grał z najlepszymi na świecie, a jego kompozycje wykonywali artyści z najwyższej półki gatunku, tacy jak: Branford Marsalis, Richard Galliano, Mike Stern. Tylko w 2018 roku zagrał kilkadziesiąt koncertów w różnych aranżacjach scenicznych i miejscach, które dla muzyki są kluczowe, między innymi: Duc Des Lombards w Paryżu, Porgy and Bess w Wiedniu, Izraelu, Luxemburgu, Słowacji, Włoszech, jak i na festiwalach plenerowych: Jazz na Starówce w Warszawie. Stara się tworzyć utwory wielopoziomowe, z licznymi warstwami formalnymi. Kreowanie muzyki jest dla niego indywidualnym procesem, na który wpływają różne czynniki i elementy otaczającego go świata. Poza komponowaniem, koncertowaniem, Krzysztof Kobyliński jest także organizatorem kultury. W Gliwicach stworzył Centrum Kultury Jazovia, ewenement na skalę Polski i jedno z najciekawszych prywatnych miejsc koncertowych w tej części Europy. Jest także pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym dwóch festiwali: PalmJazz oraz Filharmonia.

Maciej Pysz – pochodzący z Polski, ale mieszkający w Wielkiej Brytanii od 2003 roku, gitarzysta i kompozytor znany z klarownej lirycznej frazy, wirtuozerii i pomysłowych kompozycji filmowych. Do tej pory wydał trzy albumy jako lider, trzy jako współprowadzący i brał udział w sześciu albumach jako sideman. Występował m.in. z Daniele di Bonaventura, Ivo Neame, Asafem Sirkisem, Yuri Goloubevem, Timem Garlandem i Francois Arnaudem, na festiwalach (np. London Jazz Festival, Brecon Jazz Festival) i w klubach (np. Pizza Express Jazz Club, Vortex) w Wielkiej Brytanii, Polsce, Francji i Włoszech. W 2017 r. wydał album duetu „Coming Home” (Caligola Records) z artystą ECM Daniele di Bonaventura. Odbył trasy koncertowe z Inwardness, francuskim trio, występującym na festiwalach w Europie oraz na Manchester Jazz Festival w 2017 roku. Debiutancki album artysty ukazał się w maju 2018 r. w prestiżowej niemieckiej wytwórni Ozella Music. Najnowszy solowy album gitarowy „A View” ukazał się w październiku 2019 r. (Caligola Records). „Pysz to cichy wirtuoz, który stał się jednym z najbardziej charakterystycznych gitarzystów na świecie” – Ian Mann

Część druga – Simon Raab Trio

Muzyka jazzowa o niezwykle eleganckiej jakości, takiej, która nie pozostaje w sferze klasycznej, ale rozwija wiele interesujących powiązań z innymi stylami.

SIMON RAAB TRIO wypływa na specjalne muzyczne brzegi, na takie, na których dostojne brzmienie jazzu może rozwinąć swój pełny blask bez konwencjonalnych ograniczeń. Celem Simona Raaba (fortepian), Martina Kociána (bass) i Michała Wierzgonia (perkusja) jest dotknięcie publiczności swoją muzyką, wyzwolenie głęboko zakorzenionych uczuć i wyzwolenie emocji. SRT zostało objęte programem NASOM „New Austrian Sound of Music” 2020-21, promującym młodych wschodzących talentów muzyków i zespołów austriackich nie tylko w Austrii, ale przede wszystkim za granicą.

Część trzecia – The OneNess

Jarosław Tyrała – skrzypce
Oleg Dyyak – akordeon
Maciej Łacny – wiolonczela
Wojciech Front – kontrabas

Grupę tworzą czterej instrumentaliści, wykształceni muzycy klasyczni.

Jarosław Tyrała, Oleg Dyyak oraz Wojciech Front od 1997 roku współtworzyli znaną na całym świecie formację “The Cracow Klezmer Band”, wykonując muzykę łączącą improwizowane elementy muzyki klasycznej, jazzowej, awangardowej i kameralistyki. Współpracowali z wieloma artystami, wśród których są: John Zorn, Tomasz Stańko, Don Byron, Grażyna Auguścik, John McLean, Frank London, Aaron Aleksander, Robert Kabara (Sinfonietta Cracovia). W swoim dorobku artystycznym mają wydane płyty CD w nowojorskim wydawnictwie TZADIK m.in. De Profundis (2000), The Warriors (2001), Bereshit (2003), Sanatorium Under the Sign of the Hourglass (2005), Balan: Book of Angels Volume 5 (2006), Remembrance (2007). Zespół koncertował m.in. w Polsce, USA, Wielkiej Brytanii, Tajwanie, Hiszpanii, Czechach, Słowacji, Finlandii, Włoszech, Estonii, Francji, Rosji, Ukrainie, Białorusi, Serbii, Bułgarii, Węgrzech, Mołdawii, Rumunii, Szwecji, Szwajcarii, Austrii, Belgii, Holandii, Niemczech oraz Kanadzie. Każdy koncert „CKB” cechował niepowtarzalnym klimatem oraz oddziałujących na publiczność dynamiką, połączoną z miękkością barw i magią nostalgii. Maciej Łacny od początku istnienia zespołu był zapraszany do wspólnych występów. W 2008 roku zamieszkał w Johannesburgu (RPA), gdzie kontynuował karierę kameralna z własnym trio fortepianowym, występując na najważniejszych światowych festiwalach. Grał z takimi artystami jak Joshua Bell, Andrea Bocelli, Bruce Cassidy, Bryan Adams.

Więcej informacji – ORGANIZATOR:
www.krakowskiezaduszkijazzowe.dt.pl <kliknij>

Rozwiń
Data Godzina Miejsce
31 października 18:00 Kraków, NCK, Nowohuckie Centrum Kultury - Scena NCK
KUP BILET