• A
  • A+
  • A++
  •  

Wydarzenia

Zamówienie

Repertuar

Obserwuję Cię (dawniej: I Ty zostaniesz Chińczykiem)

Czy wiedzą państwo, że co piąty człowiek żyjący na Ziemi jest Chińczykiem?

Niby nic nowego, ale po raz pierwszy to proste stwierdzenie faktu brzmi groźnie dla nas, mieszkańców Europy. Bo tam gdzieś daleko za chińskim murem powstaje nowa potęga: ekonomiczna, militarna i technologiczna, która zdaje się zaprzeczać tezie, że nic lepszego niż demokracja nie da się wymyślić. Kontrola społeczna prowadzona za pomocą środków cyfrowych i sterowany przez partię kapitalizm wyprzedza zdecydowanie inne państwa tempem rozwoju. To dzieje się na naszych oczach.

Kosztem i warunkiem chińskiego rozwoju jest kreowanie nowego człowieka, pracowitego, posłusznego władzy, wyzbytego wątpliwości i wierzącego w przyszłość. O to, żeby taki był troszczy się rząd wykorzystując w tym celu nowoczesne technologie, ale również stare chińskie tradycje. Czy rywalizacja z Chinami nie przeniesie tych metod sterowania społeczeństwem również do nas? Pierwsze oznaki tego myślenia naszych władz już widać gołym okiem. Czy w wiecznym wyborze, pomiędzy wolnością i bezpieczeństwem, nie wybierzemy jednak tej drugiej wartości, dochodząc do wniosku, że wolność obfitująca w zagrożenia, kryzysy i niepewność jutra jest stanowczo przereklamowana.

I w związku z tym może dla nas lepiej już teraz, nie czekając na odgórne decyzje, stać się, przynajmniej w myśleniu, Chińczykiem, niezależnie od rasy, wiary i poglądów. Jesteśmy tutaj, żeby w tym Państwu dopomóc.

A wybór należy do Państwa. Na razie.”

Włodzimierz Kaczkowski

Scenariusz i reżyseria: Włodzimierz Kaczkowski
Występują: Jarosław Domin, Łukasz Matecki, Maciej Makowski/Adam Fidusiewicz

Teksty piosenek: Krzysztof Konrad
Muzyka: Maciej Makowski oraz Łukasz Matecki
Kostiumy i scenografia: Małgorzata Czacka

Czas trwania: 110 min

Rozwiń
Data Miejsce Bilety
2023-02-04 19:00 Warszawa, Teatr Scena Współczesna bilety: 0 brak biletów
2023-02-05 19:00 Warszawa, Teatr Scena Współczesna bilety: 12 kup bilet
2023-03-05 19:00 Warszawa, Teatr Scena Współczesna bilety: 12 kup bilet
2023-03-11 19:00 Warszawa, Teatr Scena Współczesna bilety: 12 kup bilet