• A
  • A+
  • A++
  •  

Wydarzenia

Zamówienie

Repertuar

Heksy

Heksy mieszkały w domach owiniętych w szczelne kokony firanek.... Efekty pracy nad bardzo lokalnym i osobistym projektem Teatru SAFO w reżyserii Katarzyny Chwałek-Bednarczyk już 26 lutego 2023.

Spektakl zmieniał się znacznie i ewoluował w trakcie pracy nad scenariuszem – początkowo był to projekt prawdziwie babski, spotkania przypominały bardziej kręgi kobiet niż typowe próby, a męska część zespołu nie miała do nich dostępu. Reżyserka postanowiła jednak przejść od ogółu do szczegółu – zamiast skupiać się na wszystkich kobietach świata, każdej heksie, wiedźmie i niewiaście, pomyślała o kobiecie ze swojej rodziny, babci Gieni.

W życiu Gieni, jak to jest w przypadku życia większości kobiet, było dużo mężczyzn – miała męża i dwóch synów. Dlatego w spektaklu wystąpi większość składu teatru: Paulina Pierchała, Kacper Kłosek, Daria Kornas, Sławek Zawisz, Małgosia Simińska, Patryk Kłosek, Zuzia Pawlak, oraz gościnnie Zofia Bornikowska, założycielka Teatru Ballanga oraz Wodzisławskiej Nocy Teatrów.

Tak jak to było w przypadku spektaklu Gehinom, SAFO rozpoczyna pracę od uważnego przyjrzenia się starym zdjęciom, tym ilustrującym prawdziwe życie sprzed wielu dekad, a potem przekłada je na język teatru, aby wydobyć ukryte sensy, ducha czasów i warstwę domyślną – magiczną. Reżyserka korzysta z oszczędnych i wyraźnych środków, aby historią własnej rodziny dotknąć historii rodzinnych każdego z nas.

Heksa to po śląsku wiedźma, czarownica. Akcja spektaklu ulokowana jest na Śląsku, więc w spektaklu można spodziewać się historii uniwersalnych z punktu widzenia czysto ludzkiego, ale okraszonych śląską obyczajowością i kulturą.

Rozwiń
Data Miejsce Bilety
2023-02-26 18:00 Rydułtowy, Rydułtowskie Centrum Kultury - sala teatralna bilety: 193 kup bilet